Czy Bitcoin to oszustwo?

Czy Bitcoin to oszustwo?

Zastanawiasz się, czy Bitcoin jest oszustwem?

Jeśli tak, to nie jesteś sam…

Wiele różnych mediów uznało go za jeden wielki scam i sztuczne pompowanie bańki. 

Jak w końcu jest z tym Bitcoinem?

Dowiesz się tego z dalszej części tego artykułu.

Dlaczego ludzie uważają, że Bitcoin to oszustwo?

Szał na kryptowaluty urósł do niewyobrażalnych rozmiarów, ale nie dla wszystkich wydaje się błogosławieństwem…

Bitcoin przez swoją reputację anonimowego jest uznawany za przyciągającego różne podejrzane działania. 

Wiele ważnych postaci świata biznesu, w tym Bill Harris, wyraziło swoje obawy, że Bitcoin ma zastosowanie tylko w działalności przestępczej. 

Theresa May, członiki parlamentu Wielkeij Brytanii w 2018 roku w wywiadzie dla Bloomberga powiedziała:

“Powinniśmy patrzeć na kryptowaluty bardzo uważnie, właśnie ze względu na sposób, w jaki mogą być używane, szczególnie przez przestępców.”

Wiele osób dostrzega zalety Bitcoina, ale część z nich uważa go za idealny sposób na pranie brudnych pieniędzy przez przestępców z całego świata.

Pranie pieniędzy to działania, które zmierzają do wprowadzenia do legalnego obrotu pieniędzy lub innych wartości majątkowych uzyskanych z nielegalnych źródeł. 

Bitcoin jest całkowicie transparenty i zaprojektowany tak, aby mieć publiczny zapis wszystkich transakcji. 

Szacuje się, że tylko 1,1% transakcji kryptowalutowych ma faktycznie charakter przestępczy. 

Właśnie dlatego agencje rządowe, takie jak FBI, już teraz zlecają firmom kryptoanalitycznym (np. Chainalysis) namierzanie przestępców w sieci. 

Transakcje kryptowalutowe nie różnią się pod tym względem od obecnie panującego systemu finansowego. W którym (według danych OZN) szacuje się, że każdego roku jest prane nawet do 2 miliardów dolarów.

Mimo swojej złej reputacji w mediach masowych Bitcoin i stojąca za nim technologia jest wykorzystywana przez coraz więcej firm i osób. 

Światowe giganty takie jak: Microsoft, Tesla i Square Ins, interesują się światem krypto i inwestują tam swoje, często niemałe pieniądze. 

Dlaczego? 

Ponieważ Bitcoin nie jest oszustwem. Jest legalną walutą, która oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi pieniędzmi. 

Większość negatywnych opinii na temat kryptowalut można przypisać strachowi. A także niepewności przed nowym systemem, który ma zastąpić dotychczasowe instytucje finansowe.

Podczas gdy każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko, rozumiejąc działania Bitcoina, może okazać się on ciekawym i co istotne racjonalnym kierunkiem lokowania swoich pieniędzy.

W tym artykule opiszemy dokładnie, czym jest Bitcoin i dlaczego można w niego inwestować bez zbędnej niepewności. 

Na wstępie poprosiliśmy jeszcze o komentarz Daniela, który specjalizuje się w edukacji z kryptowalut. 

Oto co powiedział Daniel:

Bitcoin nie jest oszustwem, Bitcoin jest innowacją.

To pierwsza implementacja technologii blockchain na szeroką skalę. Technologia, która od pierwszego dnia działa nieprzerwanie przez 14 lat. Przełom i rewolucja sposobu, w jaki ludzie myślą o wymianie wartości i finansach.

Bitcoin to bezpieczeństwo, transparentność, decentralizacja i niezależność — cyfrowe złoto na miarę naszych czasów.

Chociaż wielu by chciało, nie da się zatrzymać Bitcoina i zmian, jakie za sobą niesie wraz z innymi projektami opartymi o blockchain.

Tak jak kiedyś ludzie w dorożkach mogli uważać samochody za oszustwo, tak dzisiaj instytucje finansowe i ignoranci nazywają Bitcoina i kryptowaluty oszustwem.

Musimy patrzeć szerzej, a zobaczymy więcej.
DanielMilewski.png

Czym jest Bitcoin i dlaczego go potrzebujemy?

Dokładnie 31 października 2008 roku autor posługujący się pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował white paper.

Artykuł przedstawiał szczegóły techniczne nowego pomysłu technologicznego. Nosił nazwę "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (Bitcoin: Elektroniczny System Pieniężny Typu Peer-to-Peer).

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, jaka kiedykolwiek powstała. Wykorzystuje elektroniczne monety zamiast fizycznych pieniędzy. 

W przeciwieństwie do tradycyjnej waluty Bitcoin jest zdecentralizowany

Oznacza to, że nie trzeba należeć do banku, aby nim dysponować, zamiast tego transakcje są weryfikowane przez sieć użytkowników w blockchainie. W rezultacie użytkownicy mają dużo większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi. 

System płatności Bitcoina zakłada, że użytkownicy mogą wysyłać i otrzymywać płatności w sieci. Nie muszą czekać na zatwierdzenie przez tradycyjne władze lub banki. Co daje większą autonomię działania.

W ostatnich latach rząd USA wydrukował biliony dolarów w odpowiedzi na kryzys finansowy, jaki narzuciła pandemia COVID-19. 

Szacuje się, że tylko w 2020 roku USA sztucznie wytworzyło aż 22% wszystkich pieniędzy w swoim całym obiegu

Coraz częściej można słyszeć obawy o hiperinflację i dewaluację ciężko zarobionych pieniędzy obywateli. 

Poprzednie kryzysy finansowe nauczyły nas, że tradycyjne banki podejmują bardzo duże ryzyko, dysponując przy tym naszymi pieniędzmi. 

Nic dziwnego, że wiele ludzi straciło zaufanie do klasycznych systemów finansowych. 

Z kryptowalutami jest zupełnie inaczej ...

Kryptowaluty nie są związane ani z żadnym krajem, ani z konkretną instytucją. A zarządzającym i emitentem nowych jednostek jest społeczność.

Bitcoin powstał po to, aby stanąć naprzeciw negatywnym działaniom rządu i ich ciężkim konsekwencjom. 

Czym takie podejście różni się od dobrze nam znanej papierowej gotówki?

  • W Polsce jedynym emitentem pieniędzy jest NBP (Narodowy Bank Polski).
  • Instytucja banku centralnego gwarantuje wartość pieniądza, na którą „umawiają się” wszyscy ludzie i firmy w naszym społeczeństwie. A więc jest to pieniądz wykreowany przez banki centralne.
  • Stąd też pochodzi termin stosowany na określenie ”tradycyjnego” pieniądza: fiducjarny — pochodzący od wiary. Po angielsku na takie pieniądze mówi się fiat money.

Maksymalna wielkość BTC, która zakodowana jest w systemie wynosi 21 milionów jednostek.

Czas ucieka... a Bitcoin w pewnym momencie stanie się dobrem luksusowym. Nie będzie go więcej.

Ograniczona liczba sprawia, że zaufanie do Bitcoina rośnie względem klasycznych walut, które są podatne na spadki wartości w okresie kryzysu gospodarczego. 

Bitcoin jest pierwszą i najpopularniejszą walutą cyfrową. Według danych z lutego 2021 roku istnieje ponad 68 milionów użytkowników posiadających kryptowalutę w swoim cyfrowym portfelu.

Ciekawostka: według obecnych szacunków ostatnia jednostka Bitcoina, czyli jednostka BTC o numerze 21.000.000, zostanie wydobyta w 2140 roku.

Jakie są korzyści z posiadania Bitcoina?

Jako zdecentralizowana waluta, Bitcoin ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych pieniędzy.

Szybkie transakcje i niskie opłaty

Bitcoin nie podlega opłatom bankowym i regulacjom rządowym. Oznacza to, że wszystkie transakcje, w tym te międzynarodowe, mogą być  szybsze i tańsze. Ich rzeczywisty koszt i prędkość zależy od obciążenia sieci. 

Co najważniejsze, Bitcoin oferuje rozwiązanie dla ludzi w krajach rozwijających się, gdzie ludzie nie mają dostępu do banków.

Przelewy międzynarodowe mogą zazwyczaj trwać od 1 do 5 dni, podczas gdy transakcje Bitcoinem zajmują średnio 10 minut.

Brak wpływu inflacji

Podczas gdy banki centralne manipulują ilością gotówki według własnego uznania, podaż Bitcoina będzie się zmniejszać, dopóki nie zostanie stworzone 21 milionów „monet”. 

Oznacza to, że jego wartość będzie rosła z czasem z założeniem, że adopcja będzie następowała. Gdy z góry określona liczba monet wejdzie do obiegu, zachęta może przejść całkowicie na opłaty transakcyjne i być wolna od inflacji.

Bezpieczeństwo i anonimowość

Chociaż blockchain jest całkowicie publiczny i możemy zobaczyć wszystkie transakcje, nie rejestruje on tożsamości użytkowników, więc twoje dane osobowe nie mogą być udostępniane żadnemu innemu użytkownikowi. 

Transakcje są bardzo bezpieczne, ponieważ blockchain Bitcoina jest praktycznie niemożliwy do zhakowania.

Aby dowiedzieć się, dlaczego blockchain jest bezpieczny, przyjrzyjmy się temu, jak działa.

Antybankowość

Celem BTC są "płatności online... bez przechodzenia przez instytucję finansową". Banki i pośrednicy w tym momencie mogą stać się zbędni. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Antyrządowość

W przypadku, gdy funkcja rządowa uległaby silnemu zepsuciu i została niewłaściwie wykorzystana, rozwiązaniem jest… Bitcoin.

Co to jest blockchain?

Blockchain to cyfrowa księga, w której tworzone i dystrybuowane są wszystkie Bitcoiny. Spis transakcji jest przechowywany na centralnym rejestrze.

Algorytm Bitcoina umieszcza informacje o poszczególnych jednostkach cyfrowej monety w bloki, a następnie łączy je w sieć.

Właśnie tak powstała nazwa Blockchain — łańcuch bloków, rozdystrybuowany pomiędzy wszystkich uczestników sieci.

Blockchain.png

Każdy blok transakcji jest połączony z poprzednim przez hash. Specjalny kod, który jest unikalny dla każdego bloku. 

Przyłączany blok jest prosty do zweryfikowania przez dotychczasowych użytkowników sieci Bitcoina. Ale trudny i czasochłonny w „wyprodukowaniu”.

Potwierdzeniem transakcji i warunkiem przyłączenia wyżej wspomnianej jednostki Bitcoina do sieci jest rozwiązanie „zagadki” programistycznej przez zasoby komputerowe użytkownika sieci Bitcoina.

To właśnie z tego powodu sieć Bitcoina jest niemalże nie do zhackowania. 

Aby hackerzy mogli ją złamać, musieliby zhakować ponad połowę wszystkich komputerów odpowiadających za rejestrowanie transakcji na Blockchainie.

Żeby jeszcze lepiej Ci to zobrazować: na potrzeby zhackowania systemu Bitcoina należałoby umyślnie wyłączyć prąd w całej Polsce na pół roku.

Szansa na powodzenia takiej akcji jest wręcz niemożliwa.

Jak działają transakcje Bitcoin?

Aby korzystać z Bitcoina, musisz użyć klucza publicznego i prywatnego. 

Twój klucz publiczny to ciąg liczb dostępny dla sieci (jak numer konta bankowego). Natomiast twój klucz prywatny to tajny ciąg liczb, który potwierdza, że autoryzowałeś transakcję (jak PIN).

Adres BTC jest alfanumeryczny. Oznacza to, że zawiera litery i cyfry. Zawsze zaczyna się od 1, 3 lub bc1.

Transakcje BTC przypominają wiadomości, które są podpisywane cyfrowo za pomocą narzędzi kryptografii. A następnie wysyłane do całej sieci Bitcoina w celu weryfikacji.

Użytkownik, który chce wysłać BTC, musi mieć dostęp do kluczy publicznych i prywatnych z liczbą bitcoinów, którą chce wysłać.

Kiedy ktoś wysyła Ci Bitcoina, sieć sprawdza, czy klucz publiczny nadawcy ma wystarczającą ilość środków do dokonania płatności. I czy klucz prywatny został użyty do niezbędnej autoryzacji.

Następnie użytkownicy zwani "górnikami" biorą najnowszą grupę transakcji i rozwiązują za pomocą silnych komputerów skomplikowaną matematyczną zagadkę zwaną "dowodem pracy”. 

Celem zagadki jest przypisanie hasha do grupy. Górnik, któremu uda się rozwiązać zagadkę jest nagradzany nowo utworzonym Bitcoinem.

Górnik, który rozwiąże zagadkę, następnie transmituje grupę do sieci wraz z jej hashem, a grupa zostaje dodana jako najnowszy blok w łańcuchu. 

Ten blok transakcji, w tym Twoja płatność, jest od teraz niezmienny, a saldo Twojego klucza publicznego zostało zaktualizowane.

Algorytm proof of work to kolejny element bezpieczeństwa, ponieważ łamigłówki wymagają tak dużo energii do rozwiązania, że manipulowanie procesem wydobycia jest dla hakerów nieopłacalne.

Informacje o wszystkich transakcjach są publiczne i można je znaleźć w cyfrowej księdze szerzej znanej jako „łańcuch bloków”.

Historia każdej transakcji prowadzi z powrotem do momentu, w którym bitcoiny zostały po raz pierwszy wyprodukowane lub wykopane.

Gdzie kupić Bitcoina?

Wytłumaczymy Ci za to pomocą dobrze znanej analogii ze świata tradycyjnej bankowości.

Kiedy decydujesz się na otwarcie konta, musisz udać się do banku. Pracownik zapyta Cię, w jakiej walucie ma być prowadzony rachunek (PLN / EUR / USD). 

Sytuacja wygląda identycznie w przypadku oprogramowania lub giełdy, które dla każdej kryptowaluty zakładają osobny adres portfela. 

To właśnie giełdy pozwalają na zakup Bitcoina za tradycyjną walutę. Oto kilka z nich:

Coinbase 

Platforma założona w 2011 roku, która jest jedną z największych giełd. 

Prawdopodobnie jedno z miejsc, gdzie najłatwiej zakupisz swoje kryptowaluty. Wszystko ze względu na prosty design i akceptację większości walut. 

Jednak jedyną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są wysokie opłaty, które towarzyszą każdej transakcji.

Binance 

Giełda, która akceptuje płatności przelewem bankowym, kartą debetową lub kredytową. 

Binance ma bardzo niskie opłaty transakcyjne i szeroki zakres zasobów edukacyjnych, które uczą użytkowników o tym, jak kupować Bitcoina.

Coinjar 

Ma łatwy w obsłudze interfejs, co sprawia, że jest idealny dla początkujących. 

Coinjar ma dobre wsparcie klienta i poręczną aplikację mobilną. Pozwala na zakup Bitcoina za pomocą tradycyjnego przelewu bankowego. 

Jak wszędzie w świecie internetu, dobrą praktyką jest posiadanie jak najlepszych środków ochrony i bezpieczeństwa. 

Sugerujemy, aby na początku swojej podróży do świata kryptowalut stworzyć osobny adres e-mail.

Jeśli Twój standardowy adres e-mail zostanie skradziony, Twoje informacje dotyczące działalności kryptowalutowej nadal będą bezpieczne.

Gdzie przechowywać Bitcoiny?

Podczas gdy blockchain jest niezwykle trudny do zhakowania, klucze nadal mogą zostać skradzione, jeśli nie zadbasz o nie wystarczająco dobrze. 

Niezwykle ważne w posiadaniu portfela jest trzymanie klucza prywatnego w bezpiecznym miejscu. Wszystko po to, aby niepowołana osoba nie uzyskała dostępu do Twojego portfela.

Klucz jest niezbędny, aby mieć dostęp do portfela. Jeśli go stracisz, stracisz całą jego zawartość. 

Warto starannie wybrać miejsce przechowywania. Możesz przechowywać swoje kryptowaluty na giełdzie, na której je kupiłeś, lub w cyfrowym portfelu.

Przechowywanie kryptowalut na giełdzie jest wygodne, ale nie idealne. 

W takim wypadku nie posiadasz klucza do swoich aktywów, są one kontrolowane całkowicie przez giełdę. Jeśli giełda ma luki w swoich zabezpieczeniach, Twoje krypto są narażone na kradzież. 

Większość ludzi wybiera jednak portfel cyfrowy, czyli oprogramowanie, które zawiera Twój klucz publiczny, prywatny i współdziała je z blockchainem, zachowując zapis Twojego salda. Taki portfel pozwala na pełną kontrolę nad Twoimi aktywami.

Portfele dzielą się na dwa typy, mogą być online (zwane "gorącymi portfelami") lub offline ("zimne portfele").

Większość użytkowników korzysta z wirtualnych portfeli oferowanych przez giełdy np. Coinbase. Najczęściej są darmowe i łatwe do skonfigurowania.

Gorący portfel może być potencjalnie łatwiejszym celem dla hakerów, ponieważ Twoje klucze są wtedy połączone z internetem. 

Hot wallet to dobre rozwiązanie, jeśli zamierzasz wykonywać dużo transakcji za pomocą Bitcoina i innych kryptowalut.

Z tego powodu, najlepiej nie przechowywać na nim wysokich kwot. Jedne z bardziej znanych gorących portfeli to Mycelium i Trust.

Zimne portfele są najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie kryptowalut, ponieważ Twoje klucze wówczas są trzymane w trybie offline. 

Cold wallet to lepszy wybór, jeśli masz dużo Bitcoinów i nie potrzebujesz za często dokonywać transakcji.

Zimne portfele to zazwyczaj fizyczne portfele, które działają jak dysk USB. Ich ceny mogą się wahać od 200 do 1000 zł. Często spotykane zimne portfele to Ledger i Trezor.

Niektórzy inwestorzy decydują się na przechowywanie swoich kluczy na komputerze, który nie jest podłączony do Internetu. Na kartkach papieru, a nawet w pamięci podręcznej np. pendrive.

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne, tak samo sprawa ma się w świecie kryptowalut. 

Przykład: Ledger był niedawno przedmiotem cyberataku, a informacje, które zostały wykradzione, obejmowały wrażliwe dane klientów. 

Chociaż baza danych została lekko naruszona, bezpieczeństwo portfeli jest nadal na najwyższym poziomie. Pamiętajmy jednak, że nikt nie jest całkowicie odporny na tego typu ataki!

Zachęcamy Cię do zwiększenia bezpieczeństwa poprzez wysyłkę zimnego portfela do miejsca pracy. Korzystanie z nieśledzonego adresu email i nazwiska również zapewni Ci dodatkową ochronę.

Pułapki, na które należy uważać

Bitcoin sam w sobie nie jest scamem, jest neutralny. Ale jak każdy system finansowy, jest celem różnych oszustów… 

Dlatego tak ważny jest odpowiedni research, zanim zainwestujesz pieniądze w jakikolwiek projekt. 

Oto kilka znanych oszustw z wykorzystaniem Bitcoina, na które należy uważać:

Fałszywe giełdy

Fałszywe strony internetowe giełd kuszą bardzo niskimi opłatami lub bonusami za wysokie depozyty. 

W rzeczywistości wszystkie obietnice okazują się nieprawdziwe. 

Strony internetowe takich giełd mogą wyglądać bardzo przekonująco. Najlepiej wybierać tylko giełdy o długiej historii i sprawdzać niezależne recenzje, aby potwierdzić ich wiarygodność.

Fałszywe projekty inwestycyjne

Musisz być niesamowicie ostrożny wobec każdego, kto zaprasza Cię do swojego projektu. 

Scammerzy często próbują oszukać nas nieprawdziwymi poleceniami od znanych osób.

Często te przedsięwzięcia wydają się piękne i zachęcają dużymi możliwościami zarobku. 

Nigdy nie ulegaj naciskom i ograniczonym czasowo ofertom!

Ataki Phishingowe

Ataki phishingowe na sieci Blockchain są coraz częstym zjawiskiem, przez które można łatwo popaść w kłopoty.

Phishing to próba kradzieży danych od użytkowników za pośrednictwem połączonych urządzeń. 

Celem hackera w ataku phishingowym jest kradzież danych uwierzytelniających użytkownika. 

Nieprawdziwy e-mail (pułapka) wygląda tak, jakby pochodził z Twojej giełdy lub administratora portfela, prosząc Cię o kliknięcie linku. 

Następnie Hacker zdobywa dostęp do poświadczeń właściciela portfela i innych wrażliwych informacji, które pozwalają mu na przeprowadzanie transakcji.

Aby uniknąć phishingu, warto wchodzić na wszelkie strony tylko poprzez zakładki, a nie linki w e-mailu. Linki phishingowe pojawiają się również na górze Google jako płatne reklamy.

Zanim cokolwiek klikniesz, dokładnie przyjrzyj się otrzymanej wiadomości. Najedź kursorem na źródłowy adres e-mail lub łącze, które masz kliknąć. W ten sposób możesz odkryć informacje, które pozwolą Ci zorientować się, że to phishing.

Unikaj otwartych sieci Wi-Fi podczas korzystania z portfela elektronicznego lub innych transakcji bankowych.

Oszustwa związane z górnictwem

Projekty wydobywcze pozwalają użytkownikom wynająć przestrzeń serwerową i wydobywać Bitcoiny, bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. 

Ale jeśli jesteś nowy w świecie krypto, może być Ci ciężko odróżnić prawdziwe projekty w chmurze od wielu fałszywych projektów utworzonych w celu oszustwa.

Hash puzzle są niezwykle skomplikowane. Dlatego projekty cloud mining rzadko przynoszą zyski, nawet jeśli są prawdziwe i legalne.

Przemyślenia

Mamy gorącą nadzieję, że ten artykuł wyczerpał temat, i raz na zawsze udowodnił, że Bitcoin nie jest oszustwem. 

Bitcoin ma ogromne szanse, aby zrewolucjonizować finanse, oferując uczciwą i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych walut.

Decentralizacja, za którą użytkownicy pokochali Bitcoina, sprawia, że ciężar takiego obrotu spraw spoczywa na naszych barkach.

Musimy przede wszystkim dokładnie sprawdzać rynki i chronić nasze klucze.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Opisz nam swoje wyzwania biznesowe, znajdziemy rozwiązanie.