Dlaczego NFT to coś więcej niż tylko głupie obrazki?

Dlaczego NFT to coś więcej niż tylko głupi obrazek?

Pewnie sam spotkałeś się z opinią, że NFT to nic innego, jak przesadnie wypromowane „obrazki”, które niczym się nie różnią od zwykłych JPEG.

Jak myślisz: co mają ze sobą wspólnego Paris Hilton, Eminem, Snoop Dogg i Gary Vaynerchuk? 

Nie chodzi o ogromną popularność, czy pieniądze… 

Każda z tych osób mniej lub bardziej próbuje swoich sił w NFT. Dlaczego?

Sławne osoby i NFT

NFT stały się jedną z najbardziej znaczących współczesnych innowacji w dziedzinie technologii, finansów, mody, sportu, memów i sztuki. 

A co ważniejsze: osoby, które posiadają dane NFT — mają z tego dodatkowe korzyści i przywileje.

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest NFT, jaką wartość za sobą niesie i gdzie możemy je wykorzystać? Dowiesz się tego z dalszej części niniejszego artykułu.

Czym jest NFT?

NFT to skrót od non-fungible token (niewymienny token). Nic Ci to nie mówi? Spokojnie. 

Jak w przypadku każdej nowej technologii, zrozumienie NFT i wszystkiego, co dzieje się w tej przestrzeni, może stanowić wyzwanie. 

Dlatego rozłóżmy to na czynniki pierwsze!

Niewymienny token (NFT) jest unikalną jednostką danych na blockchainie. 

W tym przypadku słowo „niewymienny” oznacza niemający odpowiednika w innych przedmiotach.

Aby lepiej Ci to zobrazować, posłużmy się obrazem Mona Lisy, który również jest niewymienny. Dlaczego? Ponieważ istnieje tylko jeden taki obraz i nie może być wymieniony na inny.

NFT nie da się podrobić

Token NFT może być powiązany zarówno z cyfrowymi, jak i fizycznymi przedmiotami, aby zapewnić ich właścicielowi niewymienny dowód własności.

Dane zawarte w NFT mogą być przypisane do np. obrazów cyfrowych, piosenek, filmów, czy avatarów. A także powiązać z aktywami fizycznymi, takimi jak np. samochody, jachty i wiele innych. 

NFT pozwalają tworzyć, kupować i sprzedawać przedmioty w łatwo weryfikowalny sposób przy użyciu technologii blockchain.

W finalnym rozrachunku jest to zero-jedynkowe. Albo coś posiadasz, albo tego nie posiadasz i nie masz problemu z „podróbkami”.

Na NFT można spojrzeć jeszcze inaczej. Zapytaliśmy Twórcę społeczności NFT Polska o komentarz w tej sprawie. Oto on:

Jednym z kluczowych aspektów technologii NFT jest piękno niezliczonej ilości zastosowań kryjących się pod terminem NFT. 

Od cyfrowej sztuki po dostęp do tysięcy niesamowitych społeczności, które są dostępne za pomocą naszego portfela kryptowalutowego zawierającego nasze NFT. Ewolucja przestrzeni NFT w ostatnich latach pokazała, że to nie tylko "bańka spekulacyjna" związana z handlem obrazkami zwierząt. 

Technologia NFT nie tylko otwiera nowe możliwości dla inwestorów, artystów i kolekcjonerów, ale także pokazuje prawdziwe piękno jej zastosowań w zakresie budowania społeczności, operowania w całkowicie nowej ekonomii opartej na sile twórców oraz zapewnieniu całkowicie nowej przestrzeni dla osób, dla których decentralizacja oznacza prawdziwą wolność wyrażania siebie w kompletnie zdecentralizowanym środowisku.
Kevin z NFT Polska

Dlaczego warto posiadać NFT?

Tokeny NFT zyskały na popularności w latach 2016-2017. Słynne projekty, takie jak: CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club lub CryptoKitties, są jednymi z prekursorów w tej przestrzeni. 

NFT w ostatnim czasie przeżywały prawdziwe boom. Jednak sporo osób nadal podchodzi do nich sceptycznie i zakłada, że są to głupie obrazki niczym nieróżniące się od zwykłych JPEG-ów, które możesz zapisać na komputerze.

Czym zatem różni się posiadanie takiego NFT od zrzutu ekranu ze zdjęcia? Czy "dowód własności" faktycznie ma znaczenie?

Oto kilka głównych powodów, dla których ludzie posiadają NFT:

Inwestycja

Jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju i adopcji technologi NFT. Niektórzy posiadacze NFT chcą mieć aktywa, których wartość będzie rosła. Przez co traktują niewymienny token jako inwestycję. Podobnie jak dzieła sztuki.

W 2021 roku sporym echem odbiła się sprzedaż cyfrowego dzieła sztuki: „Everydays - The First 5000 Days”

Praca artysty o pseudonimie Beeply została wylicytowana za zawrotną sumę 69 MILIONÓW USD 🤯

Wykres NFT

Jeśli sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki nadal Cię nie przekonuje, to zerknij na powyższy wykres… 

Tak kształtowała się średnia cena za NFT Bored Ape Yacht Club na przestrzeni roku. 

Jeśli projekt będzie się rozwijał, to wartość NFT może wzrosnąć. Ilość NFT w danej kolekcji pozostaje niezmienna, a popyt na nie rośnie. Posiadacz tokena, może odsprzedać go nawet z kilkunastokrotnym zyskiem

Ale przecież każdy może zrobić screena i stać się właścicielem takiej grafiki… 

Tak jak już wspominaliśmy: dane NFT może mieć tylko jednego właściciela. Co dla poniektórych osób jest wystarczające. 

Dodatkowo kolekcjonerzy otrzymują często dostęp do szeregu różnych benefitów, które przysługują tylko im. Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Wysoka zmienność rynku sprawia, że inwestycja jest obarczona dużym ryzykiem i możliwością poniesienia strat.

Społeczność

Wielu twórców wykorzystało technologię NFT w swoich projektach jako klucz dostępowy do swojej społeczności.

Przykładów daleko nie trzeba szukać! 

Wystarczy spojrzeć, chociażby na społeczność, dla której projektowaliśmy kolekcję NFT…

Mówimy o społeczności Firestarters stworzonej przez Mirka Burnejko.

Firestarters NFT

Kolekcjonerzy otrzymują dostęp do zamkniętej społeczności przedsiębiorców tylko dla posiadaczy NFT. Głos w sprawie przyszłości i dalszego rozwoju projektu. A także dostęp do kilkunastu kursów biznesowych i opieki eksperta.

W związku z tym, dla wielu kolekcjonerów posiadanie NFT Firestarters  jest sposobem na pozyskanie ciekawych kontaktów, rozwój biznesu i edukację na najwyższym - biznesowym poziomie.

Taka użyteczność NFT to dosłownie bilet do zamkniętego grona. Poznajesz ludzi, uczysz się, robisz interesy i zyskujesz przewagę nad tymi, których nie ma w tej społeczności.

Umocniona pozycje artystów

Wydawnictwa, producenci i domy aukcyjne często wymuszają na twórcach zawieranie niekorzystnych umów. Przez co artyści mają spore problemy z monetyzowaniem swojej twórczości… 

Jeszcze kilka lat temu sprzedaż dóbr cyfrowych, takich jak np. grafiki, była wręcz niemożliwa.

Wprowadzenie NFT całkowicie zmieniło zasady gry.

Dzięki NFT artyści mogą tworzyć i sprzedawać swoje dzieła niezależnie, co pozwala zachować własność intelektualną i kontrolę twórczą.

Artyści mogą zarabiać na tantiemach poprzez ustalenie opłaty licencyjnej (creator fee), która przeważnie wynosi od 5% do 10% ceny sprzedaży na rynku wtórnym np. OpenSea.

Wiele osób decyduje się na zakup NFT, ponieważ chce wspierać finansowo swoich ulubionych twórców i posiadać ich dzieła.

Kolekcjonerstwo

Z jakiegoś powodu my jako ludzie uwielbiamy zbierać. Zawsze tak było i wygląda na to, że zawsze będzie…

Kojarzysz czasy, kiedy ludzie zbierali karty Pokemon? 

Dziś ceny niektórych egzemplarzy to prawdziwa fortuna. Najdroższe okazy są sprzedawane za równowartość milionów złotych. Dzieje się tak z powodu historii, rzadkości i znaczenia kulturowego danej karty.

NFT są pod wieloma względami cyfrowym odpowiednikiem tego zjawiska. Dzięki nim kolekcjonerzy mają możliwość zbudowania swojej kolekcji cyfrowych aktywów.

NFT oferują unikalną możliwość, która nigdy wcześniej nie istniała poza tradycyjnym rynkiem kolekcjonerskim i artystycznym. Oczywiście pamiętajmy, że nie jest to zbieranie dla samego faktu posiadania. Większość NFT ma swoją użyteczność (utility) i daje posiadaczom dodatkowe korzyści pasywne np. airdropy kryptowalut.

Podsumowanie

Chociaż jesteśmy dopiero na wczesnym etapie, to NFT pokazuje, jak w wielu obszarach można wykorzystać technologię blockchain, aby stworzyć popyt na zupełnie nowe cyfrowe aktywa.

Na ten moment cały blockchain skupia się na budowaniu ekosystemu pod dużo większe i bardziej złożone projekty.

Spekuluje się, że Blockchain i technologię NFT będą używane do gromadzenia danych w przedsiębiorstwach czy nawet…

poprzez NFT zastąpi się notariuszy. Akt własności przestanie być papierkiem w szufladzie i zostanie zastąpiony przez token NFT. Czy tak będzie? 

Czas pokaże.

Dla części osób NFT to wymysł i chwilowa moda. Jednak czy nam się to podoba, czy nie, istnieje duża szansa, że już niedługo wszyscy będziemy pod wpływem NFT w taki lub inny sposób.

Może będziesz zbierać NFT, aby zdobyć przewagę w grze komputerowej, dołączyć do danej społeczności, czy trzymać długofalowo jako inwestycję. A może będziesz używać ich w codziennym życiu, jako dowód własności biletów na różne wydarzenia.

Bez względu na powód ich używania, teraz doskonale zdajesz sobie sprawę, że NFT to coś więcej niż głupie i puste obrazki.

Czas gra na naszą korzyść i wraz z nim - blockchain się rozwija. Zastosowania, których dzisiaj nie ma, mogą istnieć za rok.

Wszystko w rękach twórców.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem NFT w swojej firmie?

Przy pomocy NFT możesz w bardzo prosty sposób ułatwić swoim klientom wiele czynności takich jak; logowanie do systemu, odbieranie bonusów czy nawet odsprzedawanie swojego dostępu (bez NFT jest to bardzo trudne).

Użyj formularza kontaktowego i skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy i sprawdzimy, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie. 

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Opisz nam swoje wyzwania biznesowe, znajdziemy rozwiązanie.