Bańka NFT Pękła… Ale Czy To Koniec?

Bańka NFT pękła… ale czy to koniec?

NFT pojawiły się na scenie kilka lat temu i błyskawicznie zdobyły popularność. 

Stało się tak, ponieważ każdy niewymienny token (NFT) jest unikalny. Nie ma swojego odpowiednika w innych przedmiotach, co tworzy jego wartość. 

Niejedna osoba dostrzegła w tym sporą wartość technologiczną. A z tego miejsca nie było daleko do uruchomienia machiny zwanej… ROZWOJEM.

Dodatkowo NFT reprezentuje własność przechowywaną na blockchainie. Od muzyki i sztuki po filmy i nie tylko. Prawie wszystko może zostać podłączone pod technologię  NFT. O tym, czym jest NFT, przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

W krótkim czasie inwestorzy, artyści, celebryci, a nawet największe światowe marki podchwyciły ten trend i zainteresowały się technologią NFT.

Ceny cyfrowych aktywów wystrzeliły. NFT szybko zyskały swoich zwolenników, a niektóre z nich były sprzedawane za MILIONY dolarów. 

Wraz z OGROMNYM wzrostem popularności i sprzedaży, termin „bańka NFT” zaczął pojawiać się coraz częściej. Zwłaszcza wśród krytyków.

Jednak przez ostatnie kilka miesięcy popularność NFT spadała. Skłaniając ludzi do myślenia: czy to koniec NFT?

Co musisz wiedzieć o bańce NFT i czy faktycznie pękła? Przekonajmy się! 

Dowiesz się tego z dalszej części tego wpisu.

Czym Jest Bańka NFT?

Bańka NFT

Na początek szybka lekcja ekonomii…

W „normalnym” świecie bańka spekulacyjna jest zjawiskiem ekonomicznym cechującym się szybkim wzrostem wartości rynkowej lub ceny aktywów.

Wygórowane ceny kreują się poprzez masowy popyt i spekulacje. Wartość rynkowa zaczyna przekraczać wartość wewnętrzną (Ludzie płacą więcej, niż rzeczywiście jest to warte).

Po pewnym czasie, gdy popyt wygasa, ludzie zdają sobie sprawę z rzeczywistej wartości aktywów. A ceny… zaczynają gwałtownie spadać. 

To właśnie ten szybki spadek wartości jest określany jako pęknięcie bańki.

Bańka NFT to sytuacja, w której cena zasobu cyfrowego jest napędzana przez spekulację, tylko po to, aby za chwilę zanurzyć się w dół, gdy szum opadnie.

Dzieje się tak, gdy nowi inwestorzy wchodzą na rynek. Podbijają ceny, sugerując się tylko i wyłącznie popularnością, ale tak naprawdę nie wiedzą, w co inwestują.

W przypadku NFT ludźmi kierował strach przed stratą okazji (FOMO). Każdy chciał zdobyć najnowsze NFT, zanim zostanie wyprzedane. Często z nadzieją na szybki zarobek.

Masowy popyt sprawił, że cena niewymiennych tokenów wystrzeliła.

Dolar NFT

Zadziało się coś absurdalnego… NFT, które nie miały żadnej użyteczności (utility), były sprzedawane za tysiące dolarów. 

A to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego… i nie ma znaczenia czy to rynek akcji, nieruchomości czy NFT. Bańka występuje na każdym z nich.

Spadek Popularności NFT

Ceny NFT znacznie wzrosły od 2021 roku do stycznia 2022 roku. 

Wolumen obrotu NFT w 2021 roku wynosił 17,6 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 21000% w stosunku do poprzedniego roku

Sprzedaż łączna NFT na OpenSea w styczniu przekroczyła 4 MILIARDY dolarów.

Niedługo po tym zaczęła spadać… 

Początkowo spadki były stabilne. W lutym 2022 roku cena spadł do około 3,75 miliarda dolarów. W marcu do 2,25 miliarda.

Wszystko zmieniło się w maju, gdy ceny popularnych kolekcji NFT, takich jak: Bored Ape Yach Club, Azuki, czy CyprtoPunks poszybowały gwałtownie w dół.

Przykładowo wartość kolekcji Azuki NFT od 9 maja do 6 czerwca spadła o ponad 50%.

Spadek NFT Azuki

Spadek popularności NFT może wskazywać na to, że bańka NFT pęka… 

Czy faktycznie tak jest? Sprawdźmy to!

Oznaki Pęknięcia Bańki NFT

Istnieje kilka znaków, które mogą świadczyć o pęknięciu bańki NFT. 

Podobnie jak w przypadku każdego aktywa cyfrowego lub kryptowaluty, istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

Gwałtowany spadek cen NFT

Kiedy ceny NFT zaczynają drastycznie spadać, jest to pierwszy znak, że bańka NFT może za chwilę pęknąć. W takiej sytuacji warto uważnie obserwować swoje inwestycje w NFT.

Mniejszy zasięg medialny NFT

Media mogą odgrywać dużą rolę w kształtowaniu ceny NFT. Jeśli zainteresowanie tokenami niewymiennymi zaczyna słabnąć, to znak, że w Twojej głowie powinna zaświecić się czerwona lampka.

Ludzie zaczynają wyprzedawać swoje NFT

Kolejnym sygnałem, który może zwiastować pęknięcie bańki NFT, jest sytuacja, w której ludzie masowo zaczynają wyprzedawać swoje kolekcje. 

Czy Bańka NFT Naprawdę Pękła?

Rynek NFT cieszył się wielkim zainteresowaniem i optymizmem do maja 2022 roku. To właśnie wtedy boom na cyfrowe aktywa zaczął wygasać.

Wiele osób uważa, że spadek wartości NFT jest ściśle związany z niedawnym krachem na rynku kryptowalut. Kiedy ceny Bitcoina i innych kryptowalut spadły, ceny NFT również spadły. 

Niepokojący może być również spadek ilości informacji w mediach, a także mniejsze zainteresowanie inwestorów.

Liczba wyszukań frazy „Sale NFT” w Google między 25 września a 1 października wzrosła o 83%. Co może oznaczać, że kolekcjonerzy chcą pozbyć się swoich NFT.

Te przesłanki jednoznacznie wskazują, że bańka NFT pękła ale...

To Zdecydowanie Nie Koniec NFT

Za każdym projektem NFT stoją ludzie, którzy cały czas budują i usprawniają cały ekosystem.

Poniższy wykres przedstawia wskaźnik adopcji internetu i kryptowalut. Widać spore podobieństwo.

Adopcja Kryptowalut vs Adopcja Internetu

Jeśli ten trend się utrzyma, to do 2026/2027 roku ilość użytkowników kryptowalut przekroczy MILIARD 🤯

Oznacza to pięciokrotny wzrost w stosunku do obecnej ilości krypto użytkowników, których ilość szacuje się na około 200 milionów.

Z racji na większą ilość użytkowników krypto, zwiększy się również ilość posiadaczy NFT oraz idących za tym nowych projektów. 

Pomimo ostatniego spadku wartości NFT, przyszłość niewymiennych tokenów jest obiecująca!

Według badań Gatnera — firmy technologicznej zajmującej się badaniami i konsultingiem:

Szacuje się, że do 2026 roku około 25% ludzi będzie spędzać przynajmniej godzinę dziennie w Metaversie. A NFT i kryptowaluty będą podstawą wirtualnej gospodarki.

W miarę jak NFT będą odgrywały większą rolę w naszym codziennym życiu, ich wartość powinna znacząco wzrosnąć.

Nawet jeśli TERAZ bańka NFT pękła, to cyfrowe aktywa nadal cieszą się o wiele większą popularnością niż w 2020 roku.

Dlaczego tak się dzieje i jak możesz to wykorzystać w swoim biznesie? Przekonajmy się!

Utility NFT

Ogromny boom na rynku NFT sprawił, że wielu twórców, przedsiębiorców i inwestorów zaczęło dyskutować na temat możliwości stworzenia tokenów użytkowych z potencjalnymi przypadkami użycia NFT.

Tokeny NFT są unikalne i całkowicie zmieniają to, w jaki sposób ludzie wchodzą w przeróżne interakcje. 

Użytkowe NFT mogą być wykorzystywane jako nagrody, czy prawa własności, a także dawać dostęp do dodatkowych przywieli. 

Za przykład posłuży nam kolekcja 10.000 unikatowych NFT Eduworlds, które stworzyliśmy w naszej digitalowej pracowni. 

Posiadacze eduworlds otrzymali NFT, które daje im dostęp do platformy, na której do ich dyspozycji jest kilkadziesiąt wartościowych kursów online (liczba wciąż rośnie).

Jeśli z jakiegoś powodu właściciel uzna, że nie potrzebuje już swojego dostępu, w każdej chwili może odsprzedać swoje NFT innemu użytkownikowi.

W miarę rozwoju całego projektu, jego wartość może rosnąć. Przez co popyt na NFT będzie większy, a ich ilość pozostaje niezmienna. W takiej sytuacji właściciel tokena eduworlds z czasem może odsprzedać go ze sporym zyskiem.

Powyższy fragment Cię zaciekawił? Jeśli tak, to tu znajdziesz szczegółowe case study projektu, który wykonaliśmy dla Eduworlds. 

Social NFT

Społeczne NFT mają na celu zapewnienie cyfrowym artystom możliwości tworzenia unikalnych cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich i umożliwić lepszy kontakt z fanami. 

Obserwując stale rosnącą popularność mediów społecznościowych, takich jak: TikTok, czy Instagram, możemy spodziewać się wzrostu popularności Social NFT w kolejnych latach.

Cykle w gospodarce i bańki są czymś zupełnie normalnym. Bańka NFT niczym się od nich nie różni. Być może to czystka, która jest niezbędna, aby branża mogła dalej efektywnie się rozwijać.

Ważne jest to, że niezależnie od tego, czy na rynku panuje bessa, czy hossa, na zapleczu projektów NFT są ludzie, którzy cały czas budują i rozwijają tę technologię.

Na ten moment obserwujemy budowę ekosystemu krypto i NFT. To jest czas, kiedy ludzie budują i nie patrzą zbyt mocno na wartość przeliczaną na dolary. Za 3, 5 czy 10 lat dopiero będzie się zbierało żniwa.

Żeby nie kierować się tylko naszą wiedzą i doświadczeniem, poprosiliśmy o komentarz Adriana, który jest CEO w Cool Guys Enterpresie — spółce inwestującej w technologię NFT.

Oto komentarz Adriana:

NFT jest przełomową technologią, która łamie dotychczasowy status quo własności treści cyfrowych, z którymi każdy z nas styka się na co dzień. 

Wciąż jesteśmy na wczesnym etapie adopcji tej technologii, dlatego na rynku możemy spotkać głównie zapasojonowanych geeków, inwestorów i spekulantów szukających korzystnych okazji inwestycyjnych. 

Jak w przypadku każdej technologii wprowadzającej duże zmiany w naszym otoczeniu, mieliśmy moment zachłyśnięcia się samą wizją i potencjałem jej wykorzystania. 

Druga połowa 2022 roku ostudziła rozgrzane do czerwoności emocje wczesnych użytkowników i przyniosła chwilę wytchnienia. Zespoły, zamiast na marketingu mogą więc skupić się na tworzeniu praktycznych rozwiązań. 

Przed nami z pewnością długa i wyboista droga, ale jestem przekonany, że w ciągu najbliższej dekady większość z nas będzie miała styczność z technologią NFT. 

Niekoniecznie poprzez trading i śledzenie wycen poszczególnych NFTków, ale nawet korzystając np. z kart lojalnościowych, które będą przechowywane w takiej cyfrowej formie.
Adrian Bałazy cytat o NFT

Podsumowanie

Właśnie dlatego uważamy, że nie powinno się oceniać wartości obecnego świata NFT czy Crypto poprzez wycenę do dolarów, euro czy polskich złotówek.

PayPal, Microsoft czy Google też kiedyś zaczynały. Też kiedyś budowały fundamenty pod świat internetu. Teraz historia może się powtórzyć. Czas pokaże ;)

Na ten moment warto kibicować, pomagać w rozwoju i przyczyniać się do budowania świata Web3.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Opisz nam swoje wyzwania biznesowe, znajdziemy rozwiązanie.